Wyłącz Preloader

Jak prawidłowo wspierać WEWNĘTRZNĄ MOTYWACJĘ dziecka?

chłopiec słucha kobiety

Od samych narodzin dziecka, wszystko co robimy ma na nie ogromny wpływ. Nasza pociecha staje się bacznym obserwatorem rzeczywistości, jaką mu przedstawiamy. Jak wychować ją na pewnego siebie i świadomego własnej wartości człowieka? Jak dodawać jej otuchy i motywować w codziennych działaniach?

Motywacja to rzecz bardzo ulotna, o czym sami często się przekonujemy. Warto jednak zadbać o to, aby nie podcinać skrzydeł naszym dzieciom, a wręcz przeciwnie – wspierać je w ich pomysłach i dodawać im pewności siebie. Ważne jest, aby naszymi działaniami budować świadomość własnej wartości u naszej pociechy.

Często pozornie prozaiczne ruchy rodziców mogą mieć ogromny wpływ na dziecko w przyszłości. O osobach zmotywowanych myślimy, że mają one ogromną wiarę w powodzenie swoich działań, a przecież właśnie takiej pewności chcielibyśmy dla naszych dzieci. Dowiedz się jak sprawić, aby dziecięca siła, energia i motywacja do działania została z Twoją pociechą na dłużej.

CZYM JEST MOTYWACJA?

Za motywację uznajemy gotowość do podjęcia jakiegoś działania. Związane jest to z pewnego rodzaju zawzięciem i koncentracją na danym celu. Zmotywowana osoba nastawiona jest na osiągnięcie konkretnych rezultatów. Wyróżnić możemy motywację wewnętrzną oraz zewnętrzną.

Pierwsza z nich dotyczy działań, z których efektów możemy czerpać własną przyjemność. Opiera się ona na relacji rodzic-dziecko i budowaniu więzi. Łączy się ona przede wszystkim z samodeterminacją. Motywacja wewnętrzna rozwija kreatywność, samodzielne i elastyczne myślenie oraz otwartość na różnorodność.

Motywacja zewnętrzna to skłonność do działania ze względu na konsekwencje. W ramach tego rodzaju motywacji rodzice często korzystają ze stosowania nagród i zachęt. Co ważne, motywacja zewnętrzna zazwyczaj nie determinuje stałej zmiany, a jest tylko chwilowa.

JAK WSPIERAĆ MOTYWACJĘ WEWNĘTRZNĄ DZIECKA?

Rodzice powinni starać się wspierać wewnętrzną motywację dziecka już od pierwszych jego aktywności! Jeżeli o to zadbają, mogą wychować zdyscyplinowanego, kreatywnego i pewnego siebie oraz swojej wartości człowieka. Te cechy mogą w przyszłości zaprowadzić naszą pociechę do osiągnięcia sukcesu. Wspierane przez nas będzie miały otwarty umysł i motywację do rozwoju. W jaki sposób możesz im pomóc?

  • Pomóż dziecku w zaplanowaniu jego codziennych rytuałów. Znajdź czas na jego pasję w momencie, kiedy nie będzie miał innych rozpraszaczy.
  • Zastanów się czy stanowisz dla dziecka dobry wzorzec.
  • Działaj razem z dzieckiem. Współudział w jego aktywnościach wpłynie na jego motywację.
  • Doceniaj wysiłek swojego dziecka. Komunikuj mu swoją dumę z jego działań.

Wspieranie motywacji naszych pociech to bardzo ważne zadanie! Zadbaj o to, aby Twoje dziecko było pewne swoich działań i dążyło do spełniania swoich marzeń.

Wróć

ul. Nad Wodą 1, Szczytniki
kontakt@centrum-rozwoju-dziecka.pl
885 305 669