Kiedy udać się na badanie słychu?

W każdym przypadku, kiedy zauważysz problemy ze słuchem u swojego dziecka lub jeśli terapeuta, lekarz lub pedagog podejrzewa u dziecko niedosłuch.

 

Jakie badania możesz wykonać w Centrum Rozwoju Dziecka?

 

Badanie ABR (BERA)

Badanie ABR (BERA) - to metoda polegająca na rejestracji czynności elektrycznej mózgu w odpowiedzi na dźwięk podawany do ucha. Badanie może być wykonane w każdym wieku (najczęściej u dzieci od narodzin do około 4-5 roku życia). Jest nieinwazyjne i bezbolesne. Na podstawie badania określa się próg słyszenia pacjenta oraz miejsce uszkodzenia narządu słuchu. Badanie wykonuje się w trakcie snu lub w stanie czuwania. W czasie badania pacjent powinien leżeć nieruchomo. Przed badaniem przemywa się gazikiem miejsca, w których następnie nakleja się 3 elektrody (na czole, policzku oraz karku). Elektrody połączone są z urządzeniem rejestrującym odpowiedzi elektryczne z pnia mózgu. Do ucha podaje się dźwięk za pomocą słuchawek. Wynik badania wysyłamy mailowo lub pocztą w ciągu tygodnia.

Przygotowanie pacjenta:

  1. W trakcie badania pacjent powinien mieć czyste przewody słuchowe (można wcześniej zgłosić się do Udito na bezpłatną otoskopię).
  2. Dziecko musi być zdrowe. Najlepiej odczekać 2 tygodnie od ostatniej infekcji ze względu na ryzyko zafałszowania wyników badania.
  3. W trakcie badania dziecko powinno być senne, zatem najlepiej wybudzić je ze snu nocnego wcześniej niż zwykle. Bardzo ważne by dziecko nie zasnęło podczas podróży na miejsce badania.
  4. Dziecko powinno być lekko głodne. Należy zabrać ze sobą jedzenie dla dziecka i nakarmić je tuż przed badaniem, żeby zwiększyć jego senność.
  5. Polecamy zabrać ulubione przedmioty dziecka (np. przytulankę, kocyk, poduszkę), aby czuło się bezpieczniej, co ułatwi uśpienie dziecka.

Istnieje możliwość wykonania badania na wizycie domowej, również w godzinach wieczornych.

 

Audiometria tonalna

Audiometria tonalna – badanie mające na celu określenie próg słyszenia, tj. minimalnego natężenia dźwięku, którego słyszy pacjent. Badanie wykonuje się u dorosłych oraz dzieci od 7 roku życia. Do ucha, za pomocą słuchawek, podawane są dźwięki o różnych częstotliwościach i natężeniu, a zadaniem pacjenta jest
naciskanie przycisku w momencie słyszenia. Wynik badania wydajemy od razu, a pacjent nie musi się przygotowywać. Cena: 30zł

 

Audiometria mowy

Audiometria mowy – jest uzupełnieniem audiometrii tonalnej. Pozwala ocenić stopień zrozumienia mowy przez pacjenta. Do uszu pacjenta, za pomocą słuchawek, podawane są wyrazy, które pacjent ma za zadanie powtarzać. Badanie wykonuje się u dorosłych i dzieci od 7 roku życia i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Cena: 30zł

 

Audiometria impedancyjna

Audiometria impedancyjna – badanie mające na celu ocenę funkcjonowania ucha środkowego. Badanie ma dużą wartość diagnostyczną przy diagnozie między innymi infekcji ucha środkowego, przerostu migdałków czy dysfunkcji trąbki słuchowej. W uchu pacjenta umieszcza się sondę, która szczelnie wypełnia ucho. Następnie urządzenie dokonuje pomiaru. Badanie można wykonać powyżej 1 miesiąca życia.

 

Badania słuchu w Centrum Rozwoju Dziecka wykonuje firma Udito.

ul. Nad Wodą 1, Szczytniki
kontakt@centrum-rozwoju-dziecka.pl
885 305 669